SPOTKANIA WYDARZENIA, ZMYŚLONY TURYSTA

Międzynarodowa konferencja w cieniu tragedii malezyjskiego Boeinga 777

Piotr Zmyślony | 18 lipca 2014

Oprócz wielu turystów jadących na wakacje, w zestrzelonym przez prorosyjskich separatystów boeingu linii MH17 siedziało około 100 naukowców, lekarzy, działaczy organizacji międzynarodowych i aktywistów NGO z całej Europy, lecących na 20. Międzynarodową Konferencję ds. AIDS, która rozpoczyna się w niedzielę w Melbourne. W Kuala Lumpur mieli się przesiąść na lot do Australii.

Jak podają australijskie media, zginęli m.in. dr Joep Lange, czołowy naukowiec i wieloletni prezes międzynarodowego stowarzyszenia ds. walki z AIDS, Glenn Thomas, rzecznik Swiatowej Organizacji Zdrowia i wielu innych światowej klasy badaczy HIV i AIDS.

Informację przekazali organizatorzy konferencji. Na stronie wydarzenia opublikowali oświadczenie, w którym piszą, że konferencja się odbędzie, pozostali uczestnicy są przecież w drodze, a do programu zostanie włączony specjalny czas poświęcony zmarłym.

Wyobrażam sobie pierwszą, niedzielną sesję plenarną, przecież do Melbourne zjadą się współpracownicy, dobrzy znajomi, a nawet przyjaciele osób, które zginęły. Znam ten fajny klimat powitań z kolejnymi dawno nie widzianymi znajomymi, wielu z nich to osoby poznane na konferencjach, często te znajomości są podtrzymywane tylko poprzez konferencje, emaile i media społecznościowe. Tym razem powitania będą miały inny smak. Jeszcze Malaysia Airlines nie opublikowały listy pasażerów, ale i tak oni tam się po prostu będą liczyć, sprawdzać, ilu przetrwało, kto doleciał, a kto nie. No i przecież program konferencji i książka abstraktów już zapewne wydrukowane, koszmarne będą te wyrwy w obecności podczas kolejnych sesji. Organizatorzy przejdą niechciany test zarządzania kryzysowego. Niezapomniany, jubileuszowy kongres…

International AIDS Conference to największy i najbardziej prestiżowy kongres poświęcony sprawom związanym z epidemią AIDS i wirusowi HIV. Przyjeżdżają na nią nie tylko naukowcy z zakresu medycyny, ale socjologowie, ekonomiści, politycy, organizacje pozarządowe, znane osoby zaangażowane w walkę z AIDS oraz sami chorzy i zarażeni, chcący podzielić się swoimi doświadczeniami. Sześciodniowy program jest ogromny, w tym roku przesłano ponad 3300 abstraktów, wyznaczono 280 sesji tematycznych, wydarzeniu towarzyszą liczne wystawy. Konferencja ma wymiar globalny, liczy tysiące uczestników. Tym razem stu zabraknie.

P.S.

20 lipca: właśnie usłyszałem na BBC, że oprócz księgi abstraktów wystawiono także specjalną księgę kondolencji.

23 lipca: specjalną mowę na temat walki z AIDS połączoną ze wspomnieniem ofiar tragedii wygłosił podczas sesji plenarnej Bill Clinton. Telewizje i portale publikują specjalne materiały o zmarłych i Joepie Lange, w których przyjaciele i współpracownicy wskazują nie tylko jego osiągnięcia, ale także świetny sposób łączenia życia prywatnego z pochłaniającą czas pracą naukową (tutaj jeden z wywiadów, a tu jego wspomnienie). Wygląda naprawdę na to, że zginął człowiek wybitny.

Zwykły wpis