POLITYKA TURYSTYCZNA, PUBLIKACJE

Wpływ deregulacji na rynek usług przewodnickich w Polsce

Adam Pawlicz | 15 września 2015

1 stycznia 2014 roku nastąpiła deregulacja zawodu przewodnika turystycznego (z wyłączeniem przewodników górskich). Przed deregulacją zarówno w prasie naukowej jak i prasie można było znaleźć wiele opracowań autorów wskazujących głównie na wady deregulacji. W pracach przeważały opinie, że deregulacja przyczyni się do obniżenia jakości świadczonych usług oraz spowoduje spadek cen usług przewodnickich. Jako główną przyczynę tego stanu wskazywano problem oceny jakości usług przewodnickich przez klientów.

Celem badań ankietowych przeprowadzonych wśród przewodników turystycznych podczas V Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych, które odbyło się w dniach 6-8 lutego w Przemyślu, było określenie wpływu deregulacji na poziom cen oraz jakość usług po 1 stycznia 2014.

Badania ankietowe przeprowadzone z przewodnikami (n=62) wykazały że w opinii przewodników turystycznych, touroperatorzy z jednej strony potrafią właściwie ocenić jakość usług przewodnickich, ale z drugiej strony nie zawsze są gotowi płacić więcej za usługi wyższej jakości. W opinii przewodników licencje wydane przed 2015 rokiem ciągle służą jako certyfikaty jakości na rynku. W opinii większości przewodników turystycznych ceny usług w 2015 roku nie zmniejszyły się, a liczba przewodników oferujących swoje usługi na rynku nie zwiększyła się. Przewodnicy pracujący na rynku zwiększyli jednak zakres oferowanych usług. Ponadto w opinii części ankietowanych część zadań przewodników turystycznych przejęli piloci wycieczek.

Pełny tekst artykułu dostępny jest (w języku angielskim) pod adresem:

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2637357

Wyniki badan

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s