RECENZJE RELACJE, SPOTKANIA WYDARZENIA

Debiutancki udział w targach IMEX Frankfurt 2016 [relacja]

Monika Dembińska | 6 maja 2015

pic 2

W dniach 19-21.04.2016 roku we Frankfurcie nad Menem odbyły się największe targi przemysłu spotkań – IMEX. Wydarzenie to, w liczbach, przełożyło się na 3500 wystawców z ponad 150 krajów, 18 000 m2 powierzchni wystawienniczej, 67 000 zaplanowanych rozmów biznesowych i blisko 9000 uczestników.

Przestrzeń spotkań

Podczas trzech dni przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w działalność branży: Convention Bureaux, profesjonalni organizatorzy konferencji/kongresów (PCO), sieci hotelowe, centra konferencyjne, linie lotnicze, Destination Management Companies (DMC), organizacje turystyczne, firmy transportowe, dostawcy usług komplementarnych oraz stowarzyszenia ubiegały się o nowe kontakty oraz partnerów w biznesie. Konkurencja jest wysoka, o czym świadczyła forma organizacji stoisk oraz sposób, w jaki wystawcy próbowali zdobyć zainteresowanie odwiedzających. Podkreślano wyjątkowe cechy miast/destynacji, tak, aby zaprezentować ich wizerunek wyraźnie odróżniający się od pozostałych miejsc. Portugalia oferowała zdjęcia pamiątkowe na tłach widokowych z Porto czy Lizbony, Argentyna przedstawiała pokaz tanga, a Kuba instruktaż przygotowania cygar. Kreatywność wystawiających przejawiała się szczególnie w zastosowaniu technologii wirtualnej rzeczywistości, tak jak w przypadku Abu Dhabi, które oferowało prelekcje na temat swojego miasta oraz pokazy wideo w technice trójwymiarowej. 

pic 1

Na targach IMEX nie brakowało także stoiska Polski. Wśród regionalnych Convention Bureaux, swoją ofertę zaprezentował również Poznań. Uczestnicy skorzystać mogli też z wielu okazji do networkingu, podczas kolacji branżowych, uroczystej gali dinner lub wydarzeń edukacyjnych.

Czas edukacji

Równie zauważalnym, jak aspekt biznesowy, elementem targów IMEX, był także wymiar edukacyjny. W hali targowej znajdowało się specjalne stoisko, Inspiration Hub, z trzema salami, gdzie odbywały się trwające do godziny zajęcia o tematyce branżowej. Miały one formę wykładów, warsztatów w małych grupach lub swobodnej dyskusji. Pokrywały szeroki zakres treści: najnowsze trendy w organizacji wydarzeń, projektowania doświadczeń uczestników spotkań, marketingu miejsc, zagadnień ROI, technologii, innowacji, aplikacji,  promocji, porad dla meeting plannerów, strategicznego planowania wydarzeń, zrównoważonego zarządzania nimi oraz kreowania ich wartości lub społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ciekawym wątkiem, podjętym podczas jednej z dyskusji, było wykorzystanie usług opartych na modelu sharing economy (ekonomii współdzielenia) w przemyśle spotkań. Dyskurs dotyczył serwisów takich jak Uber czy Airbnb oraz kwestii czy są one w stanie w ciągu najbliższych pięciu lat zmienić strukturę wykorzystania infrastruktury miejskiej przez delegatów, zwłaszcza w kontekście zakwaterowania oraz transportu. Wyniki badania przeprowadzonego przez grupę IMEX na próbie 729 specjalistów z branży pokazały, że 20% respondentów skorzystało już dla celów biznesowych z tego typu usług. Niewątpliwie atutami tychże rozwiązań są konkurencyjna cena, jak i łatwość użytkowania (dostęp poprzez aplikacje mobilne). Jednak zastrzeżenia wzbudzają brak standardów jakości oferowanych usług i regulacji prawnych oraz ich wątpliwe bezpieczeństwo. Pomimo istniejących obiekcji, 34% badanych wyraziło przekonanie, że liczba osób korzystających z platform oferujących przedstawione usługi, z przeznaczeniem dla biznesu, wzrośnie znacząco w trakcie kolejnych pięciu lat.

Ponadto 17 oraz 18 kwietnia zorganizowano wydarzenia poprzedzające główną część targów IMEX. W wymienione dni zainteresowani mogli wziąć udział w dodatkowych sesjach szkoleniowych, stowarzyszeń takich jak SITE, AIPC, IMEX, ICCA czy PCMA, z zakresu rozwoju umiejętności biznesowych, budowania sieci kontaktów i planowania kariery. Zgromadziły one 1500 uczestników.

pic 3

Branża spotkań stale zyskuje na znaczeniu

19 kwietnia, podczas Forum Polityków, które odbyło się na targach, potwierdzono ponownie rosnące znaczenie przemysłu spotkań dla gospodarki. Przedstawiciele rządów państw uczestniczących w wydarzeniu wyrazili wolę głębszego zrozumienia oraz bliższej współpracy z branżą. Z kolei jej reprezentanci zapewnili o niezmiennym zaangażowaniu w dalszy rozwój branży spotkań i podkreślili rolę tego sektora jako katalizatora gospodarki opartej na wiedzy.

Kolejna edycja IMEX we Frankfurcie zaplanowana jest na 16-18 maja 2017 roku.

Fot. IMEX by Monika Dembińska

Więcej na: http://www.imex-frankfurt.com/

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s