Piotr Zmyślony
Streszczenie: Ze względu na potencjał gospodarczy, społeczny, kulturowy i polityczny, w miastach formuje się proces internacjonalizacji, będący jednym z przejawów globalizacji. Rozwój turystyki, która jest postrzegana zarówno jako przejaw, jak i efekt globalizacji, jest skorelowany z tym procesem. Główny problem artykułu to pytanie: w jakim zakresie internacjonalizacja całego miasta przyczynia się do umiędzynarodowienia miejskiej funkcji turystycznej, a w jakim turystyka jest czynnikiem sprawczym internacjonalizacji gospodarki miejskiej? Rozważania oparto na literaturze dotyczącej funkcjonowania miast światowych i globalnych – zarówno w wymiarze ogólnym, jak i dotyczącym turystyki – a także badań wtórnych w tych obszarach. Wynika z nich, że proces umiędzynarodowienia funkcji turystycznej w zakresie turystyki biznesowej jest pochodną siły ogólnogospodarczej oraz znaczenia miasta na arenie międzynarodowej, ponadto przyczynia się do tworzenia bezpośrednich powiązań sieciowych między miastami globalnymi, a w odniesieniu do turystyki poznawczej i wypoczynkowej jej rozwój stanowi źródło przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku, a więc jest czynnikiem internacjonalizacji całego miasta.
Słowa kluczowe: globalizacja, internacjonalizacja miast, turystyka, funkcja turystyczna, miasta światowe, miasta globalne, miasta światowej turystyki.
Zmyślony P. (2014). Turystyka w procesie internacjonalizacji miast, „Studia Oeconomica Posnaniensia”, vol. 2, no. 3(264), 7-27. [PDF]
Pingback: Umiędzynarodowienie turystyki w polskich miastach | turystyka w mieście