MARKETING MIEJSC

Piotr Zmyślony | 16 stycznia 2016

Dron pięknie kadruje, a Krystyna Czubówna swoim fantastycznym głosem opowiada o parkach miejskich w Bytomiu. Film jest od kilku dni zawieszony na kanale youtube. Przebrnąłem przez niego, wrzucam tu krótki komentarz, bo seans wywołał we mnie smutek pomieszany z rezygnacją. Bo od wakacji poprzedniego roku uwielbiam Śląsk.

Jeszcze raz – spowolnione zdjęcia z drona, zieleń oraz głos pani Krystyny Czubówny, czyli recepta na murowany sukces według instytucji samorządowej, tym razem nie biura promocji w urzędzie miasta (mimo, że takie istnieje), ale MZZiGK (celowo w tym miejscu nie odszyfrowuję skrótu, kto jest ciekaw, niech kliknie w youtube – pięknie go wymawia parę razy pani Krystyna!). Deklaratywny cel stworzenia filmu – “obalić ciągle jeszcze pokutujące stereotypy, że Bytom jest miastem szarym i przemysłowym”. Obalanie następuje zgodnie z klasyką promocji samorządowej, czyli na siłę i do oporu.

Po raz kolejny nie wiadomo, do kogo skierowany jest przekaz. A właściwie wiadomo – oczywiście “do wszystkich”. I nadaje się “do wszystkiego”. To typowy „uniwersalny” film zrobiony na zlecenie instytucji samorządowej. Skoro film (oraz folder-książeczka) jest skierowany do wszystkich, to też jest „o wszystkim”, a więc mamy do czynienia z filmem o treści promocyjno-edukacyjno-turystyczno-historyczno-przyrodniczo-dokumentalno-samorządowej. Nie muszę dodawać, że informacje są bardzo dokładne – daty, nazwy ulic, gatunki drzew, nazwy bardzo ważnych instytucji.

Skoro znamy już pobieżnie treść, to oczywiste jest, że długość filmu jest taka, aby nie miał on żadnego praktycznego zastosowania. Za długi na film promocyjny oraz do obejrzenia na youtube, za krótki na emisję telewizyjną. Można go od biedy odtwarzać jako typowe “promo w tle” podczas targów i innych wydarzeń, ale wtedy pani Czubówna jest niepotrzebna… Nadaje się oczywiście do bytomskich szkół (20 minut + 20 minut dyskusji) oraz do przedszkoli podczas leżakowania, bo głos pani Krystyny jest kojący.

Okoliczności powstania oraz finansowania filmu można poznać w notatce prasowej zawieszonej w Portalu Samorządowym. Zapewne firma produkcyjna dostała wytyczne, teksty, potem zapewne wiele uwag, aż zrodziło się dzieło. Bo ten film to przecież wzruszająca promocja dokonań Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu. A zapowiada się kolejna część. Dlatego mnie najbardziej wzrusza fragment, jak pani lektor wymienia miękkim głosem nagrody zdobyte przez MZZiGK. W sam raz na film do szkół i przedszkoli.

Klasyka promocji samorządowej w bytomskich parkach [komentarz]

Notatka na marginesie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s