MiASTA I TURYSTYKA

Co jest najistotniejsze w budowaniu międzynarodowego potencjału polskich miast?

Piotr Zmyślony | 17 stycznia 2016

IMG_6283_2 - Version 2 copy

Ogólnie rzecz biorąc, na atrakcyjność turystyczną miast składa się bardzo wiele czynników: zabytki, zróżnicowana baza noclegowa i gastronomiczna, dogodny dojazd, sklepy, ciekawe wydarzenia, estetyka miasta, atmosfera, można by jeszcze wymieniać. Obecnie liczy się jednak budowanie pozycji konkurencyjnej na rynku międzynarodowym. Jakie zatem czynniki w największym stopniu przesądzają o wzmacnianiu potencjału w tym zakresie?

Aby to sprawdzić, przeprowadziłem badania międzynarodowego potencjału w zakresie turystyki dziesięciu największych miast Polskich: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Katowic, Gdańska, Bydgoszczy i Lublina. Bazując na danych statystycznych z różnych źródeł sprawdziłem struktury ich potencjałów w dziesięcioletnim odstępstwie czasowym, tj. w 2002 oraz 2012 roku. Pozwoliło to wyodrębnić te czynniki, które w największym stopniu określają powodzenie miasta na międzynarodowym rynku turystycznym.

  1. Intensywność zagranicznego ruchu turystycznego, czyli liczba udzielonych noclegów turystom zagranicznym (przede wszystkim w hotelach) w stosunku do liczby mieszkańców miasta.
  2. Wielkość kapitału zagranicznego zaangażowanego w sferę noclegową i gastronomiczną, czyli liczba zagranicznych hoteli oraz restauracji – im więcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tych branżach, tym bardziej rozpoznawalne miasto na rynku międzynarodowym.
  3. Usieciowienie miasta w odniesieniu do jego dostępności transportowej.
  4. Ponadnarodowa marka dziedzictwa kulturowego, udokumentowana najlepiej wpisem na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO (statystycznie silnie połączona z punktem 3).
  5. Natężenie zagranicznej działalności w sferze organizacji i obsługi ruchu turystycznego, czyli obecność zagranicznych tour operatorów i biur podróży.
  6. Międzynarodowa obecność w sferze kultury i sportu, przede wszystkim w odniesieniu do imprez międzynarodowych.
  7. Międzynarodowa aktywność muzeów w odniesieniu do organizacji wystaw za granicą, jak i goszczeniu zbiorów z zagranicy.

Z listy tej wynika, że o sile potencjału międzynarodowego miast decydują w największym stopniu komponenty kształtujące ich potencjał gospodarczy oraz usieciowienie transportowe, natomiast wtórne znaczenie mają komponenty tworzące jej atrakcyjność turystyczną. Miasta chcące zwiększyć swą obecność na międzynarodowym rynku turystycznym, powinny wzmocnić sferę gospodarki. Oprócz wyróżnionych siedmiu czynników, reszta mam minimalne znaczenie.


Więcej:

Zmyślony, P. (2015). Funkcja turystyczna w procesie internacjonalizacji miast, Proksenia, Poznań–Kraków.

Foto: Katowice by ©Zmyślony Turysta

Zwykły wpis

3 myśli w temacie “Co jest najistotniejsze w budowaniu międzynarodowego potencjału polskich miast?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s