RECENZJE RELACJE

Turystyka rowerowa – narodowy produkt turystyczny Polski? [relacja]

Monika Dembińska | 20 lutego 2016

Pora na rowery_relacja

W czasie ubiegłotygodniowych targów Tour Salon, gospodarze – Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz miasto Poznań, reprezentowane przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną, gościli konferencję Pora na rowery! Czy turystyka rowerowa może stać się produktem turystycznym w Polsce? Wydarzenie, organizowane przez Polską Organizację Turystyczną, skupiło specjalistów zarówno z kraju, jak i z zagranicy – Hiszpanii oraz Czech. O wnioskach z prelekcji oraz późniejszej dyskusji przeczytać można poniżej.

Rowery zyskują na znaczeniu

Goście zagraniczni – przedstawiciel Europejskiej Federacji Cyklistów, Jesús Freire, Dyrektor European Greenways Association, Mercedes Muñoz Zamora oraz Wiceprezes Europejskiej Federacji Cyklistów, Environmental Partnership Association, Daniel Mourek – prezentowali głównie informacje na temat aktualnej sytuacji turystyki rowerowej w Europie i dzielili się własnymi doświadczeniami z tej dziedziny.

Podróżowanie rowerem staje się coraz bardziej popularne na Starym Kontynencie. Aktywność ta wpływa stymulująco na gospodarkę lokalną, ze względu na towarzyszące jej usługi komplementarne. Przy szlakach rowerowych rozwija się działalność gospodarcza (gastronomiczna czy noclegowa). Pomaga ona również włączyć do użytku tereny rzadko odwiedzane przez turystów i pozwala niwelować problem sezonowości.

Przemieszczanie się rowerami w miastach zaczyna stanowić też coraz częściej integralną część transportu publicznego. Najlepszym na to przykładem są metropolie takie jak Barcelona, Amsterdam czy Sztokholm.

Do kolejnych zalet turystyki rowerowej zalicza się fakt, iż umożliwia aktywizację społeczną i ekonomiczną obszarów wiejskich, co wpisuje się w realizację priorytetów unijnej strategii wzrostu Europa 2020.

Wydatki turystów korzystających z rowerów na wypoczynek wynoszą 44 miliardy euro rocznie. Tym samym, przewyższają wydatki na morską turystykę promową o prawie 5 miliardów euro. Ponadto doświadczenia czeskie, związane z najpopularniejszym tam szlakiem, dostarczają kolejnych, dobrych wiadomości – turysta przemierzający ścieżkę biegnącą wzdłuż Łaby, bo o niej mowa, wydaje średnio w ciągu dnia 75 euro.

Potencjał Polski

Polska została zaliczona do 10 krajów w Europie, gdzie wydatki na turystykę rowerową są najwyższe (około 2 miliardów euro). Stanowi atrakcyjny kierunek, zwłaszcza dla turystów z południowej części Europy. Eksperci wskazali również na korzystne sąsiedztwo z rynkiem niemieckim, który generuje największe przychody z tego typu aktywności turystycznej (blisko 11,4 miliardów euro).

W naszym kraju realizowane są już projekty Greenways (trasa Kraków – Morawy – Wiedeń) i EuroVelo (6 ścieżek, których przedłużenia łączą Polskę z Niemcami, Czechami, Ukrainą, Obwodem Kaliningradzkim i Słowacją).

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego przedstawiła nowy szlak Green Velo, przebiegający przez pięć województw wschodniej części Polski: warmińsko – mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Trasa liczy ponad 2000 kilometrów i jest najdłuższa w kraju. Zakończone zostały działania poszerzania infrastruktury oraz promocji tego przedsięwzięcia.

Wielkopolska może mieć powody do dumy – była pionierem w Polsce w zakresie wytyczania szlaków rowerowych. Wielkopolski System Szlaków Rowerowych powstaje od 2001 roku i liczy obecnie 9 tras, o łącznej długości 1800 kilometrów.

Problemy i wyzwania

Aby turyści chcieli korzystać ze ścieżek rowerowych, wymagają one stworzenia, wcześniej wspomnianej już, oferty komplementarnej. Pomimo tego, że w Polsce istnieje potencjał do rozwoju turystyki rowerowej, nadal jest dużo pracy do zrobienia.

Potrzebne są dalsze inwestycje w infrastrukturę, na przykład punkty usługowe przyjazne rowerzystom, więcej szlaków (krajowych i międzynarodowych), aktualne przewodniki, szersze wsparcie instytucjonalne i finansowe. Pomyśleć trzeba też o dostosowaniu pociągów i autobusów do przewozu rowerów oraz wsparciu ze strony transportu publicznego.

Wydaje się, że w dalszym ciągu należałoby podjąć również działania marketingowe oraz promocyjne. Produkty bywają ze sobą mylone, tak jak Green Velo i EuroVelo.

Co dalej?

Przewiduje się, iż w trakcie najbliższych czterech lat w podróż rowerem w Unii Europejskiej wyruszy co roku 2,3 miliona osób. Ile z nich przybędzie do Polski? Oby jak najwięcej.

Podczas panelu dyskusyjnego poruszono także temat budowy rowerostrady z Poznania do Wrocławia. Padł pomysł stworzenia szlaku z Poznania do Berlina. Wszystkim fanom jednośladów, w tym sobie, życzę realizacji wymienionych projektów (lub nawet jeszcze lepszych).


Więcej: POT, Zarabiaj na turystyce – Pora na rowery! – materiały konferencyjne

Foto: Pixabay.com, CC Zero.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s