ZMYŚLONY TURYSTA

Zmyślony Turysta: obok kogo chciałabyś/chciałbyś siedzieć w samolocie?

Podróż samolotem to stan – dosłownie i w przenośni – zawieszenia. Współczynnik przyjemności nieporównywalnie mniejszy niż w czasie podróży samochodem, pociągiem czy statkiem, nie mówiąc już o rowerze. Wymuszony bezruch, zmiany ciśnienia, procedury bezpieczeństwa, przepisy ograniczające swobodne zachowanie się, wreszcie wzrastająca komercjalizacja czasu podróży – wszystko to sugestywnie opisał Michel Houellebecq, więc nie ma co dłużej strzępić klawiatury. Mało jest osób, które zapewniają, że uwielbiają latać, a jeśli już są, to najczęściej mówią poezją, czyli z przelotu tworzą metaforę całej podróży lub urlopu. 

W niesprzyjających warunkach panujących w kabinie samolotu kluczowego znaczenia nabiera towarzystwo podróży. Czarną listę typów współpasażerów niechcianych lub wywołujących koszmar lotniczy każdy w głowie ma i właśnie ją teraz mentalnie wertuje. Zatem skupmy się na sytuacji przeciwnej – najbardziej pożądanych współpasażerach.

Podróż lotnicza może być doskonałym miernikiem bieżącej popularności oraz wizerunku osób publicznych. Pytanie „obok kogo chciałabyś/chciałbyś siedzieć w samolocie?” wyjaśnia wszystko, nie trzeba już nic dodawać. Twórcy corocznego raportu odzwierciedlającego kondycję i nastroje w branży turystycznej, publikowanego podczas listopadowych targów World Travel Market w Londynie, zadali to pytanie brytyjskim urlopowiczom.

Sitting on a plane

Najwięcej osób wskazało piosenkarkę Adele – ryzykowny i nieco masochistyczny wybór, największy jej hit to przecież Skyfall. Drugie miejsce zajęła Jodie Whittaker, czyli aktorka wcielająca się w serialowego Doktora Who. Obecnie na fali, bo jest pierwszą kobietą od 1963 roku grającą tę postać. Trzecim najbardziej pożądanym współpasażerem jest Kit Harington, czyli Jon Snow z serialu „Gra o tron” (pewnie ci, którzy go wybrali, chcieliby mu rzucić w twarz: „You know nothing, Jon Snow”).

Politycy są mniej oczekiwanymi towarzyszami podróży Brytyjczyków. 10% respondentów chciałoby siedzieć obok premier Theresy May, a 7% obok Donalda Trumpa. Najmniej głosów zebrał Justin. Niektórzy odetchną – Justin Bieber.

Jak wyglądałaby taka lista przygotowana w Polsce? Obok kogo chciałabyś/chciałbyś siedzieć w samolocie?


Źródło: WTM London 2017 Industry Report, http://news.wtm.com/wtm-travel-reports/

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s