MiASTA I TURYSTYKA, SPOTKANIA WYDARZENIA, ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ

Efekt GAHP: miejska synergia na rynku spotkań

dubai-pixabay-cc0 creative commons

Miasta prowadzą relacje biznesowe ze stowarzyszeniami poprzez proces pozyskiwania i realizacji spotkań oraz wydarzeń. Global Association Hubs Partnership (GAHP), czyli sieć metropolii tworzona przez Brukselę, Dubaj, Singapur i Waszyngton proponuje więcej – pozyskiwanie nowych siedzib głównych i biur regionalnych specjalistycznych organizacji.

Rezultaty partnerstwa

Utworzony pod koniec 2015 roku alians GAHP jest rzadko praktykowanym modelem współpracy na rynku spotkań, w którym konkurujące ośrodki miejskie połączyły siły w interesach z klientami stowarzyszeniowymi. Celem głównym sojuszu jest wsparcie towarzystw w ekspansji międzynarodowej.  Założyciele układu po blisko trzech latach jego funkcjonowania wskazują na konkretne wyniki. Według ostatnich danych zgromadzonych przez Union of International Associations (UIA), w 2017 roku na świecie powstało 119 kolejnych oddziałów stowarzyszeń, z których 35 (średnio co trzeci) zlokalizowano w Brukseli, Dubaju, Singapurze lub Waszyngtonie. Taki wynik przełożył się na wzrost ich liczby o ponad 1% w skali roku w miastach członkowskich Global Association Hubs Partnership, podczas gdy dla przeciętnego miasta wyniósł on 0,3%. Obecnie członkowie GAHP koncentrują 10% całkowitej liczby siedzib i biur regionalnych stowarzyszeń na świecie (klasyfikowaych przez UIA). Korzyści, które można wymienić z tego tytułu to napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, miejsca pracy, rozwój lokalnych specjalizacji gospodarczych i klastrów.

Otoczenie przyjazne stowarzyszeniom

Do głównych wyzwań, z jakimi mierzą się stowarzyszenia przy rozpoczęciu działań w nowym regionie, należą wybór rynku o najwyższym potencjale rozwojowym, dobór modelu biznesowego, który sprawdzi się w realiach konkretnego rynku, nawiązanie współpracy z wiarygodnymi i doświadczonymi partnerami, ograniczone posiadane zasoby ludzkie i finansowe. Co sprawia, że miasta, zwłaszcza metropolie światowe, są atrakcyjną lokalizacją w  tym przypadku? Raport instytucji badawczej GLOBALSTRAT zawiera odpowiedź na to pytanie ujętą w 10 punktach.

  1. Populacja: w 2016 roku istniało 512 miast liczących minimum milion mieszkańców, które skupiały 23% obecnej populacji światowej. Wysoka koncentracja ludności w jednym miejscu ułatwia dotarcie do nowych członków organizacji.
  2. Centra edukacji wyższej: uniwersytety najczęściej znajdują się na terenach zurbanizowanych. W naturalny sposób są wsparciem oraz uzupełnieniem aktywności podejmowanych przez stowarzyszenia: gromadzą specjalistów, umożliwiają pozyskanie mówców na wydarzenia, nawiązanie współpracy badawczej.
  3. Różnorodność lingwistyczna i kulturowa: rozwój działalności na nowych rynkach związany jest z rozpoznaniem kontekstu kulturowego, który ma wpływ na styl prowadzenia relacji biznesowych. Zróżnicowanie lingwistyczne i kulturowe ludności żyjącej w dużych miastach pozwala stowarzyszeniom rekrutować personel posiadający odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie.
  4. Handel: 80% światowego PKB wytwarzane jest na obszarach miejskich. Na ich terenie znajdują się też klastry i siedziby przedsiębiorstw, czyli potencjalni partnerzy lub sponsorzy.
  5. Innowacje i standardy: stowarzyszenia dążą do uzyskania pozycji lidera w swojej branży oraz ustanawiania nowych standardów. Z tego powodu ważną rolę pełnią organizacje i grupy, z którymi mogą nawiązać kontakty, takie jak agendy rządowe oraz instytucje badawcze.
  6. Wyspecjalizowane usługi dla biznesu: obecność firm doradczych w zakresie bankowości, kwestii prawnych oraz podatkowych jest niezbędna również organizacjom non-profit.
  7. Infrastruktura rynku spotkań: podstawa organizacji wydarzeń, które stanowią o wpływach do budżetu.
  8. Dostępność transportowa: rozbudowana siatka bezpośrednich połączeń lotniczych, kolejowych i drogowych oznacza oszczędność czasu, a także wyższe prawdopodobieństwo osiągnięcia zadowalającej frekwencji uczestników spotkań.
  9. Uwarunkowania polityczne: dostęp do decydentów i organów legislacyjnych sprzyja realizacji zadania lobbingu stowarzyszeń na rzecz swoich członków.
  10. Bramy regionalne: miasta oferujące organizacjom non-profit dogodne warunki rozwoju międzynarodowego stają się tzw. punktem wyjściowym do dalszej ekspansji w regionie/kraju.

 


Więcej:

Association Meetings International, February 2018, CAT Publications.

Barkan, T. (2018). Association Global Growth Trends Survey 2013-2018. GLOBALSTRAT.

Barkan, T. (2018). 10 Reasons for a City Based Strategy. GLOBALSTRAT.

GAHP 2nd Anniversary Press Release

www.associationhubs.org

 

Fot. Dubaj, Pixabay, CC0 Creative Commons.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s