MARKETING MIEJSC, MiASTA I TURYSTYKA, SPOTKANIA WYDARZENIA

Sieciowe alianse miast na globalnym rynku spotkań

Piotr Zmyślony | 18 listopada 2015

unsplash_5243a2eb2bc02_1

Miesiąc temu convention bureaux czterech globalnych miast – Brukseli, Waszyngtonu, Dubaju i Singapuru – założyły miejską sieć partnerską pod nazwą Global Association Hubs Partnership (GAHP). Wąski skład, zasady współpracy oraz nazwa są starannie dobrane. Liderami globalnego rynku spotkań będą w przyszłości nie tyle najsilniejsi gracze, ale ich najsilniejsze alianse strategiczne.

Oficjalnymi celami partnerstwa założonego przez Visit BrusselsDestination DCDubai Association Centre oraz Singapore Exhibition & Convention Bureau są: wzmocnienie potencjałów współpracujących miast, wymiana doświadczeń oraz wzmocnienie wzajemnych korzyści wynikających z funkcjonowania na globalnym rynku spotkań stowarzyszeń. Alians założyły miasta uważane za najsilniejsze kontynentalne centra siedzib głównych międzynarodowych stowarzyszeń, a więc także główne miejsca ich spotkań. Aż 85% wszystkich międzynarodowych stowarzyszeń jest obecnych w przynajmniej jednym z nich. Bruksela w Europie oraz Waszyngton w Ameryce są miastami, w których siedziby mają zarządy największych, najbardziej prestiżowych i najbardziej wpływowych stowarzyszeń, dążących obecnie do wzmocnienia swojej obecności w regionach nowego świata, którego symbolami są Dubaj i Singapur. Z kolei młode i rosnące w siłę azjatyckie stowarzyszenia branżowe chcą zaistnieć na tradycyjnych rynkach zachodnich. W tym całym układzie chodzi zatem o ułatwienie zakładania regionalnych zarządów stowarzyszeń, a – co za tym idzie – zarządzanie ofertą miejsc ich spotkań.

Menedżerowie DMO czterech miast zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że współpraca w ścisłym gronie może mieć nie tylko strategiczny wymiar, ale także przynieść szybki sukces rynkowy dzięki elastyczności w działaniu. Specyfiką spotkań stowarzyszeń, mających formę konferencji lub wielkich kongresów – poza wspomnianą wielkością oraz cyklicznością – jest ich migrowanie do kolejnych miast na różnych kontynentach. Współpraca z najważniejszymi decydentami kluczowych stowarzyszeń oraz meeting plannerami reprezentującymi cztery silne makroregiony gospodarki światowej staje się w tym kontekście wielką przewagą konkurencyjną. Raz „złapany w sieć” współpracujących miast kongres może zostać sprzedany w stosunkowo krótkim czasie aż czterokrotnie. Ponadto ta wielka miejska czwórka może uzyskać status trendsetterów oraz liderów na rynku spotkań stowarzyszeń, z czego skorzystają nie tylko one same, ale także reszta branży. Zdolność do tworzenia informacji rynkowej i dzielenia się nią jest bowiem obecnie cechą najsilniejszych graczy rynkowych.

Mimo, że Global Association Hubs Partnership jest postrzegane jako game changer na globalnym rynku spotkań, to nie jest on pierwszym i jedynym globalnym aliansem miast działających w tej branży. FCCI, czyli The Future Convention Cities Initiative jest grupą siedmiu metropolii światowych silnych na rynku spotkań – Abu Dhabi, Durban, Londyn, San Francisco, Seul, Sydney i Toronto – której najbardziej aktywnym członkiem jest Business Events Sydney. DMOs współpracują także w sferze ogólnoturystycznej oraz szerszym składzie, czego przykładem jest European Cities Marketing zrzeszające około stu członków. Ta sieć partnerska nie jest jednak – z uwagi na dużą liczbę członków – ukierunkowana na efekty sprzedażowe i marketingowe, ale bardziej na wymianę wiedzy. Na jeszcze ogólniejszym poziomie funkcjonują strategiczne układy globalnych megamiast, o których pisałem już na blogu.

Źródła:

Sue Pelletier, Four International Cities Team Up to Launch Global Association Hubs Partnership, MeetingsNet, 23 października 2015.

Greg Oates, Singapore, Dubai, Brussels and Washington, D.C. Launch Convention Cities Network, Skift, 22 października 2015.

James Latham, Global Association Hubs Partnership: ICCA and MCI React, International Meetings Review, 27 października 2015.

Heavyweight Cities Aim to Be Association Hubs, Intelectual Capitals.

Fot.: Washington by Vadim Sherbakov, Unsplash.

Zwykły wpis

2 myśli w temacie “Sieciowe alianse miast na globalnym rynku spotkań

  1. Pingback: Zarządzanie strategiczne w branży spotkań: koopetycja Wiednia i Barcelony | turystyka w mieście

  2. Pingback: Efekt GAHP: miejska synergia na rynku spotkań | turystyka w mieście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s