TRENDY INNOWACJE

[komentarz] Wyjazdowa turystyka sportowa i kulturowa

Piotr Zmyślony dla „Forbes” 07/2019, lipiec 2019

Co powoduje, że przybywa niestandardowych ofert turystyki sportowej i kulturowej? Dr hab. Piotr Zmyślony z Katedry Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że decydują o tym cztery główne „siły rozwojowe”.

– Na pewno jest to wzrost dochodów i związane z nim zwiększenie wydatków na tak zwaną konsumpcję swobodną, co potwierdzają statystyki GUS. Po drugie, uważność w odniesieniu do naszych własnych potrzeb. Dbamy, aby jakość naszego czasu wolnego była coraz wyższa, w czasie wyjazdów rozwijamy pasje lub osiągamy indywidualne cele. Milenialsi, liderzy zmian na rynku turystycznym, dają przykład starszym pokoleniom, jak to robić – mówi dr hab. Piotr Zmyślony.

Kolejną taką siłą rozwojową są – jego zdaniem – kolosalne inwestycje w infrastrukturę kultury i sportu. A całość napędza dodatkowo technologia, która stworzyła gigantyczny popyt na aplikacje podróżnicze i sportowe oraz przestrzeń do kreowania „społecznościowego wizerunku”.

– Czy jest coś lepszego od podzielenia się ze światem fotorelacją ze zwiedzania nowoczesnego centrum interpretacji kultury czy przebiegnięcia miejskiego maratonu? – pyta retorycznie Piotr Zmyślony.

Forbes 07/2019

Trend rozwoju turystyki kulturowej i sportowej będzie kontynuowany głównie dzięki milenialsom. Za kilka lat – zwraca uwagę Piotr Zmyślony – niemal co drugi nabywca usług turystycznych będzie przedstawicielem tego pokolenia. Milenialsi są idealnymi klientami biur podróży – cenią sobie czas wolny i lubią go precyzyjnie organizować, mają pasje, chcą się nimi dzielić z innymi przez internet i tam też najchętniej szukają ofert wyjazdów.

– Analitycy i badacze rynku turystycznego twierdzą, że przyszłość należy do serious leisure, czyli profesjonalnego wypoczynku, którego rdzeniem będzie kultura i sport. Motorem napędowym będą pakiety dynamiczne, pozwalające klientom stworzyć indywidualne programy turystyczne opłacone jednym kliknięciem – podsumowuje Piotr Zmyślony.

Więcej/pełen tekst: M. Kaczmarczyk, Turyści futboliści (i nie tylko) / Mecz kadry narodowej, wyścig Kubicy – Polacy uciekają od wakacyjnej rutyny„Forbes” 07/2019, 138-142.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s