MiASTA I TURYSTYKA, PUBLIKACJE

Obcokrajowcy – turyści zagraniczni, migranci w instytucji kultury

Wbrew pandemicznym okolicznościom, temat nadal aktualny i istotny.

Kultura i migracje – zarówno te dobrowolne, jak i wymuszone – stanowią wzajemnie dopełniające się żywioły. Kultura jest procesem przenikania w warstwie symbolicznej, żywi się uniwersalizmem znaczeń oraz różnorodnością interpretacji. Przenikanie w sensie ścisłym, czyli przestrzennym i społecznym, stanowi również istotę migracji. Czy jest zatem w ogóle możliwe, że w tej symbiozie można napotkać na bariery określane mianem różnic międzykulturowych?

Oczywiście, że tak, są one jednak rozumiane w kategoriach motywacji do poszukiwania nowych form i narzędzi identyfikacji potrzeb i aktywizacji odbiorców, prezentacji dziedzictwa i propagowania kultury, wreszcie budowania własnych kompetencji oraz szukania nowych dróg rozwoju. Te właśnie wątki poruszane są w tekstach prezentowanych w niniejszej publikacji, napisane przez przedstawicielki (tak, to kobiecy skład autorski!) środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury.

Potraktujcie moją rekomendację jako szczególną. Po pierwsze dlatego, że jako uczestnik seminarium „Odbiorcy instytucji kultury” poświęconego obcokrajowcom najpierw wszystkie teksty usłyszałem. Wiedziałem już wtedy, że chcę je przeczytać, co stało się możliwe już w ramach przygotowań do druku. Co więcej, publicznie zapewniam, że będę do nich niejeden raz sięgał z uwagi na wiedzę, rozwiązania i inspiracje w nich zawarte. Jestem przekonany, że również Państwo będą do nich wielokrotnie wracać.

[z ostatniej strony okładki]

Od Wydawcy, CTK Trakt:

Seminarium Odbiorcy Instytucji Kultury w 2018 roku odbyło się pod hasłem: Obcokrajowcy – turyści zagraniczni i migranci. Spotkanie podsumowaliśmy, jak co roku, wydając publikację. Praca składa się z referatów przygotowanych przez praktyków, teoretyków, warsztatowców, którzy wystąpili podczas seminarium, przybliżając różne aspekty tworzenia oferty dla obcokrajowców.

Obcokrajowcy – turyści zagraniczni, migranci / 2018 w instytucji kultury, Publikacja poseminaryjna cyklu „Odbiorcy instytucji kultury”, CTK TRAKT, Poznań 2020. Redakcja: dr Monika Herkt, Anna Mieszała [issuu]

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s