MiASTA I TURYSTYKA, PUBLIKACJE

Mierzenie wpływu wydarzeń kulturalnych na gospodarkę lokalną [publikacja]

Natalia Piechota, Piotr Zmyślony

Abstrakt: Artykuł dotyczy problematyki efektów organizacji wydarzeń kulturalnych dla gospodarki lokalnej oraz wykorzystywanych w tym celu metod pomiaru. Przeprowadzony przez autorów syntetyczny przegląd 90 artykułów dotyczących festiwali kulturalnych zawartych w bazie Scopus pozwolił dokonać pogłębionej analizy siły występowania pozytywnych i negatywnych efektów wynikających z organizacji wydarzeń kulturalnych. Analiza obejmowała szerszy zakres niż ma to miejsce w dotychczasowych pracach badawczych, ponieważ włączono do niej dwie zmienne – wielkość wydarzenia oraz rodzaje efektów.

Słowa kluczowe: eventy, turystyka eventowa, wydarzenia kulturalne, wpływ turystyki na gospodarkę.

Analizując treść publikacji można stwierdzić, że niemal połowa opisanych projektów dotyczyła badania postaw i opinii uczestników festiwali. Problematykę szeroko rozumianego wpływu festiwali na zjawiska lokalne podjęto w około 20 artykułach. Dokonując uogólnienia wyników można wyprowadzić oczywisty wniosek, że im większa jest skala danego festiwalu lub każdego innego wydarzenia kulturalnego, w tym większym stopniu będzie ono oddziaływać na miasto lub region. Jest to jednak punkt wyjścia do bardziej pogłębionej analizy, włączając bowiem do niej dwa czynniki – wielkość wydarzenia (będącą pochodną jego rodzaju i rangi) oraz rodzaj efektów – można przedstawić różną siłę występowania pozytywnych i negatywnych zjawisk wynikających z organizacji wydarzeń kulturalnych. W zależności od wielkości przedsięwzięcia kluczową rolę będą odgrywały różne grupy efektów.

Na rysunkach zaprezentowano graficzną analizę megaeventów kulturalnych i wydarzeń charakterystycznych, zgodnie z typologią Getza (2008). Wynika z nich, że najbardziej korzystny wpływ mają wydarzenia lokalne (saldo efektów wynosi +4). Pozytywnych efektów należy się także spodziewać planując i organizując wydarzenia charakterystyczne dla miasta lub regionu (w tym wypadku saldo wynosi +3). Natomiast w przypadku mega-eventów korzyści i koszty równoważą się (saldo równe zeru), co wynika ze skali zjawiska.

megaeventy

wyd-char

wyd-lok

Piechota N., Zmyślony P. (2014). Mierzenie wpływu wydarzeń kulturalnych na gospodarkę lokalną, w: Kultura i turystyka – w kręgu wydarzeń, B. Krakowiak, A. Stasiak (red.), Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego, Łódź, s. 177-192.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s