MARKETING MIEJSC, POLITYKA TURYSTYCZNA

Śmieciowa promocja turystyczna Libanu

Piotr Zmyślony | 12 marca 2016

Zaczęło się w lutym od filmu promocyjnego zleconego i sfinansowanego przez Ministerstwo Turystyki Libanu. Albo nie, to był punkt zapalny, zaczęło się wcześniej, osiem miesięcy temu, gdy zatkało się główne składowisko śmieci w Libanie. To jest krótka opowieść o odpadach, które zaśmieciły kreowany wizerunek państwa.

Mając na uwadze proces kształtowania wizerunku państwa lub regionu, należy na początku zidentyfikować wizerunek istniejący oraz ustalić wizerunek kreowany, albo lepiej – pożądany, z którymi także powiązana jest kwestia tożsamości tego państwa i regionu. Określenie tego pierwszego jest konieczne jako punkt odniesienia do wdrożenia planowanych działań wizerunkowych. Wizerunek docelowy to planowany i pożądany obraz regionu, odwołujący się do jego tożsamości oraz funkcji, jakie region ma spełniać na rzecz otoczenia i własnej społeczności. Gorzej, jeśli rzeczywistość skrzeczy, a my idziemy na skróty ignorując ją w kreowaniu wizerunku pożądanego. Liban jest znakomitym przykładem.

Siedem miesięcy temu, kiedy główne składowisko odpadów osiągnęło swój limit, poszczególne gminy zaczęły składować śmieci wszędzie: na parkingach, lasach, dolinach, nabrzeżach, wzdłuż ulic. Wytworzyły się w ten sposób tunele, góry i połacie białych worków. Bejrut i cały liban zaczęły śmierdzieć, a ludzie mieli dość. Śmieciowy paraliż państwa.

Nie zważając na bieżącą sytuację sanitarno-estetyczną kraju, na początku lutego tego roku Ministerstwo Turystyki Libanu zorganizowało premierę filmu promocyjnego kampanii wizerunkowej pt. Wznieś się nad Liban. Zdjęcia, jak przystało na obecne standardy, w rozdzielczości HD kręcone z lotu drona. Największe zabytki, najwspanialsze zabytki, zieleń lasów, błękit morza, uśmiechnięci ludzie bejrutu i innych regionów kraju. Zobaczcie sami:

Zawrzało. Stowarzyszenie mieszkańców o nazwie adekwatnej do obecnego wizerunku istniejącego „Śmierdzisz” (You stink), opublikowało właśnie kontr-promocyjną video-parodię naśladującą poszczególne ujęcia klipu ministerstwa, jednak ukazującą rzeczywisty stan atrakcyjności turystycznej państwa, o którym turysta może się przekonać dopiero po przyjeździe.

Trzeba przyznać, że śmieciowe tunele i rzeki robią wrażenie. Paradoksalnie, dzięki temu, że worki są białe, wyglądają całkiem estetycznie z perspektywy drona. Tym niemniej niesmak pozostał. Śmieci też.


Więcej o wizerunku:

Glińska E., Florek M., Kowalewska A. (2009). Wizerunek miasta: od koncepcji do wdrożenia, Wolters Kluwer, Warszawa.

Zmyślony P., Gonera H. (2015). Badania wizerunku regionu (rozdz. 6), w: E. Dziedzic (red.), Badania konsumentów usług turystycznych w regionach, Polska Organizacja Turystyczna, Warszawa, 81-109.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s