MiASTA I TURYSTYKA, ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ

Burmistrz rowerowy Amsterdamu

Piotr Zmyślony | 17 czerwca 2016

photo-1447877980755-c3c642760061

Amsterdam jest pierwszym na świecie miastem, które będzie miało burmistrza rowerowego. Jego wybór nastąpi w sposób łączący głosowanie publiczne i postępowanie konkursowe. To czyste governance w praktyce.

Osoba piastująca „urząd” burmistrza rowerowego będzie miała sporo ról do wypełnienia. Po pierwsze, będzie moderatorem dyskusji między władzami miasta a organizacjami rowerowymi oraz wszystkim instytucjami i osobami zainteresowanymi nowymi rozwiązaniami, które wprowadza się w mieście na potrzeby rowerzystów. Dlatego będzie działał w sferze non-profit, aby reprezentować wszystkich interesariuszy polityki rowerowej miasta. Wiadomo, że w sferze NGO-sów o konflikty i różnice zdań nie jest trudno, mimo że wszyscy chcą, by było lepiej. Aby zachować jego niezależność, „urząd” będzie finansowany częściowo z grantów publicznych, a częściowo poprzez prywatny sponsoring.

Po drugie, będzie międzynarodowym rowerowym ambasadorem Amsterdamu, promując amsterdamskie dobre praktyki i rozwiązania w zakresie transportu rowerowego w innych miastach. Koncepcja tworzenia stanowiska, wspierana przez władze miasta, to projekt o zasięgu globalnym. Jej pomysłodawca – organizacja CycleSpace – zamierza doprowadzić do wyboru burmistrzów w 25 innych miastach na całym świecie; w ich press release wymieniona jest także Warszawa.

Po trzecie, burmistrz rowerowy będzie miał zadanie podtrzymywania entuzjazmu mieszkańców Amsterdamu w zakresie rowerów (który powoli opada, oni po prostu tam do jeżdżenia po mieście tak przywykli, że uważają publiczne debaty na ten temat tak nudne jak debaty o oddychaniu) oraz mediowania w sporach i dyskusjach między rowerzystami a innymi użytkownikami miasta.

Po czwarte, mimo, że nie będzie miał formalnej władzy, burmistrz będzie wskazywał niezbędne rozwiązania oraz kierunki dalszej polityki rowerowej Amsterdamu.

Tak jak DMO

Czytam o tym burmistrzu rowerowym i widzę, że sfera, w jakiej będzie działać, oraz role, jakie będzie pełnić, są zbieżne z funkcjami i praktyką działania Destination Management Organisations w zakresie turystyki. Tak właśnie działają skuteczne miejskie/lokalne organizacje turystyczne na polu marketingu i polityki turystycznej miast i regionów. Albo mogą działać, ale czasem o tym nie wiedzą lub nie mają do tego dostatecznych warunków. Tak czy owak, okazuje się, że modele zarządzania turystyką oraz destination governance mogą być adoptowane w innych sferach funkcjonowania miast.

Na razie czekamy do roku 2017, kiedy zostanie wybrana osoba piastująca urząd burmistrza rowerowego Amsterdamu. 1 maja mija termin na zgłaszanie kandydatów, ostateczny wybór nastąpi pod koniec czerwca. A potem wybierajmy prezydentów i burmistrzów rowerowych polskich miast, niech żyje obywatelskie współrządzenie!

Więcej na ten temat:

http://www.citylab.com/cityfixer/2016/04/amsterdam-is-appointing-a-bike-mayor/479901/

http://cyclespace.nl/2016/04/28/amsterdam-is-appointing-a-bike-mayor/

Fot.: Amsterdam by Nick Scheerbart | Unsplash.com, CCZero.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s