ZMYŚLONY TURYSTA

Kolejna przebita dętka, kolejna wizyta w Bike Park, kolejna lektura, znów monumentalna. I o wiele starsza od poprzedniej, czyli można bez przesady stwierdzić, że przesądzająca o rozwoju polskiej turystyki kolarskiej. Na rowerze. Przewodnik turysty kolarza pod red. Fr. Ks. Sawickiego z 1953 roku.

fullsizeoutput_2185

Do zapamiętania trzy kwestie: 

Nogi – umyte

Wieczorem przed snem myć nogi w letniej wodzie. W czasie wycieczki w sezonie letnim program dnia i marszruta powinny być tak ułożone, aby umożliwić kolarzom kąpiel w pobliskiej rzece lub jeziorze.

Alkohol – niedopuszczalny

Picia alkoholu nie da się pogodzić z turystyką. (…) Należy bezwzględnie odrzucić zwyczaj zajeżdżania po przemarznięciu do pobliskiej gospody czy restauracji „na jednego”. (…)

Niedopuszczalne są również popasy lub kolacje w miejscu noclegów zakrapiane alkoholem, gdyż zgubne jego skutki pozostają w mocy bez względu na to, czy siedzimy na siodełku, czy odpoczywamy.

Papierosy – ograniczone

Palenie papierosów na wycieczce turystycznej powinno być bardzo ograniczone. Niedopuszczalne jest palenie w czasie jazdy na rowerze, kiedy płuca powinny wchłaniać świeży prąd powietrza, a nie dym. Zresztą kolarz z papierosem w zębach wygląda odrażająco.

To jest zdumiewające, ale, pamiętajmy, mamy 1953 rok:

Po zejściu z roweru, gdy jesteśmy zmęczeni i jest upał, można zapalić bez szkody dla zdrowia dopiero po odsapnięciu, w cieniu.

fullsizeoutput_2177fullsizeoutput_217a


Sawicki, Fr. Ks. (1953). Na rowerze. Przewodnik turysty kolarza, Spółdzielnia Wydawnicza „Sport i Turystyka”, Warszawa.

 

Zmyślony Turysta: Na rowerze – nogi, alkohol, papierosy

Cytat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s