MiASTA I TURYSTYKA, ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ

Mobilne przewodniki po polskich miastach

Natalia Piechota | 26 marca 2014

W Polsce gwałtownie wzrasta udział użytkowników korzystających z mobilnego Internetu i prawie co trzeci Polak posiada smartfona. Taki stan rzeczy powoduje, że coraz częściej turyści chcą, aby ich telefon nie tylko ułatwiał im codzienne funkcjonowanie, lecz również planowanie i odbywanie podróży. Podczas wyjazdu bardzo przydatny jest przewodnik po danym miejscu. Jeżeli jeszcze może łączyć rozkład komunikacji miejskiej, wyszukiwanie określonych lokalizacji i wskazywanie naszego aktualnego położenia, a przy tym mieścić się w dłoni – tym lepiej.

Na potrzeby artykułu (który ukaże się niebawem) opracowałam zestawienie aplikacji mobilnych 10 największych miast Polski (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław). Nie instalowałam ich i nie testowałam (poza przewodnikiem poznańskim – z czystej ciekawości), a jedynie porównałam informacje oraz statystyki zamieszczane w Google Play (stan na luty 2014 r.). Wybór padł akurat na ten sklep, ponieważ Android jest liderem wśród systemów operacyjnych dla smartfonów. Jako frazę wyszukiwania podawałam nazwę miasta, a spośród wyników odrzucałam aplikacje płatne oraz ogólne, które nie są tworzone z myślą o określonym miejscu, lecz jedynie wyświetlają informacje uzależnione od lokalizacji użytkownika. Dla Katowic i Lublina nie znalazłam żadnego programu spełniającego powyższe kryteria, a w Warszawie udostępniono wiele przewodników specjalistycznych (po warszawskiej Pradze, śladami Chopina itd.), ale nie było jednego, z ogólnymi informacjami o tym mieście.

Z 7 wyłonionych miejskich aplikacji większość została pobrana między 5 a 10 tys. razy. Tylko bydgoski program odnotował mniej niż 5 tys. instalacji, a największą popularnością cieszył się Wrocław – przewodnik miejski z liczbą między 10 i 5 tys. instalacji. Aplikacja stolicy Dolnego Śląska oraz Krakowa były najbardziej aktualne, ponieważ ich najnowsze wersje ukazały się na początku 2014 r., a żadnych zmian od momentu udostępnienia w sklepie w 2011 r. nie wprowadzano w Przewodniku po Poznaniu.

ocena

Kluczową informacją podczas podejmowania decyzji o instalacji są jednak opinie innych użytkowników. Można zapoznać się z zamieszczonymi komentarzami, ale najszybszym sposobem na ustosunkowanie się do aplikacji jest porównanie średniej oceny użytkowników. W skali od 1 do 5 określają oni swój stopień zadowolenia, przyznając 5 punktów najbardziej satysfakcjonującym ich programom. Wśród badanych przewodników najlepiej oceniono gdańską aplikację, a najsłabiej Łódź Insider. Aplikacje te wymagały też odpowiednio najwięcej (21 MB) i najmniej (365 KB) wolnej pamięci urządzenia, co prawdopodobnie oznacza, że w przypadku gdansk4you mobile zawarto wszystkie niezbędne dla użytkowników informacje, dbając równocześnie o prawidłowe funkcjonowanie pod względem technicznym, mimo stosunkowo dużego rozmiaru. Drugą pozycję pod względem przeciętnej noty zajęli wspólnie Poznań i Wrocław, ale uważam, że to przewodnik po dolnośląskiej stolicy należy ocenić najlepiej. Na jego wynik składały się opinie 463 użytkowników, podczas gdy aplikacje pozostałych miast oceniało ok. 50 właścicieli urządzeń mobilnych (w przypadku Poznania 22).

Więcej:

Piechota, N. (2014). Lokalizacyjna aplikacja mobilna jako narzędzie badań ruchu turystycznego w miastach, Studia Oeconomica Posnaniensia 2(1), Poznań.

Zwykły wpis