Adam Pawlicz | 3 grudnia 2015
Wybór miasta jako organizatora wydarzeń o zasięgu europejskim zależy od bardzo wielu czynników. Do najważniejszych w literaturze przedmiotu zalicza się:
- dostępność transportową,
- dostępność odpowiednich usług oraz infrastruktury,
- koszty organizacji konferencji,
- dostępność centrum kongresowego z odpowiednią liczbą miejsc,
- lokalizację miejscowości w odniesieniu do miejsca zamieszkania uczestników,
- dostępność atrakcji turystycznych,
- kontekst miejscowości oraz miejsca organizacji konferencji do tematu konferencji,
- istnienie CB w regionie,
- marketing organizatorów (Para & Kachniewska, 2014; Pawlicz, 2007, 2011; Piechota, 2015; Zmyślony & Piechota, 2015).
Dostępność transportowa w przypadku wydarzeń międzynarodowych jest zależna nie tylko od dostępności odpowiedniej infrastruktury transportowej (lotniska), ale również dostępnych połączeń. Dotyczy to w szczególności połączeń bezpośrednich, które pozwalają na szybkie przemieszczanie się potencjalnych uczestników.
Drugim istotnym elementem kształtującym konkurencyjność miast jako miejsc organizacji konferencji, jest istnienie convention bureau, które pozwala na szybkie porównanie możliwości oraz kosztu organizacji konferencji w danej lokalizacji.
W tabeli poniżej przedstawiono informacje na temat istnienia convention bureaux w najważniejszych stolicach europejskich oraz wskazano na liczbę innych stolic z którymi dane miasto posiada bezpośrednie połączenie.
Najwięcej bezpośrednich połączeń z innymi stolicami europejskimi posiada Wiedeń (34 z 37). Nieco mniej połączeń posiadają Londyn, Paryż i Amsterdam. Dostępność bezpośrednich połączeń lotniczych wynika nie tylko z kontaktów handlowych między państwami, ale również dogodnej lokalizacji. Niewielka liczba bezpośrednich połączeń w niektórych stolicach wynika z istnienia innych hubów transportowych w danym kraju (Berno), niewielkiej wielkości miasta (Skopje, Sarajewo) lub odległości od większości innych stolic (Kiszyniów).
Convention bureaux istnieją w 28 z 38 stolic europejskich. Spośród dużych stolic europejskich Convention Bureau nie istnieje jedynie w Rydze i Bukareszcie. Na uwagę zasługuje fakt, że pozostałe miasta nie posiadające convention bureau znajdują się poza terytorium Unii Europejskiej.
Badanie dostępności przeprowadzono 25 listopada 2015 badając dostępność bezpośrednich połączeń lotniczych na 26 listopada z wykorzystaniem systemu rezerwacyjnego Amadeus GDS. Badania wykonane w ramach zajęć z Nowoczesnych Systemów Informatycznych w Turystyce z pomocą studentów kierunku Turystyka i Rekreacja WZIEU Uniwersytetu Szczecińskiego.
Literatura
Para, A., & Kachniewska, M. (2014). Perspective, Determinants of convention & conference site selection: The Polish event planners’ perspective. New Trends in Tourism Research – A Polish Perspective, 150–162.
Pawlicz, A. (2007). Convention Bureau jako forma współpracy publiczno-prywatnej w zakresie promocji turystyki biznesowej w wybranych miastach nadbałtyckich,(w:). Gospodarka Turystyczna W Regionie.
Pawlicz, A. (2011). Wybrane aspekty funkcjonowania Convention Bureau – ujęcie instytucjonalne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Turystyki, 95–105.
Piechota, N. (2015). Convention Bureaux jako instytucje wpływające na konkurencyjność miast – ujęcie teoretyczne. Zeszyty Naukowe Uczelni Vistula, 83–93.
Zmyślony, P., & Piechota, N. (2015). Podobieństwo miast pod względem charakteru internacjonalizacji funkcji turystycznej a potencjał konkurencyjny przemysłu spotkań. Zeszyty Naukowe Uczelni Vistula, 94–106.
Foto by Matthew Smith, Unsplash, CC3.0.