Turystyka w mieście | 8 grudnia 2016
W drugi dzień konferencji Gremium Ekspertów Turystyki odbyły się trzy panele dyskusyjne koncentrujące się na tematach związanych z zarządzaniem turystyką w miastach oraz regionach. W ich tworzenie i moderację zaangażowani byli autorzy publikujący na blogu Turystyka w Mieście. Oto krótka relacja z tych spotkań. Wkrótce zamieścimy ich szczegółowe podsumowania.
Współpraca Urząd Miasta–LOT: partnerski alians na rzecz zarządzania turystyką w miastach metropolitalnych
O genezie, zasadach i praktyce funkcjonowania „modelu gdańskiego” oraz „modelu poznańskiego” współzarządzania turystyką w Gdańsku i Poznaniu opowiadali Wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki i prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak. Moderator: Piotr Zmyślony, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Dyskutowane tematy:
- Budowanie partnerskiej relacji na linii władze miasta–LOT krok po kroku: kluczowe czynniki sukcesu, kamienie milowe we współpracy, największe problemy i nieporozumienia.
- Elementy składowe silnej metropolitalnej/wielkomiejskiej organizacji turystycznej.
- Przekazywanie kompetencji i zadań wraz z finansowaniem – zagrożenia z punktu widzenia władz miasta oraz LOT. Czy warto przekazywać wszystkie kompetencje z zakresu promocji turystyki? Czy więcej kompetencji jest dobre z punktu widzenia LOT? Jakie podmioty w strukturach miasta są włączane w proces zarządzania turystyką?
- Czy formuła prawna stowarzyszenia jest skuteczna i “bezpieczna” z punktu widzenia władz miasta przy przekazywaniu coraz większych środków do LOT? Jak zapewnić stabilność i pewność funkcjonowania LOT przy strukturze członkowskiej?
- Przykłady sukcesu władz miasta “przy wykorzystaniu” miejskiej LOT – co nie byłoby możliwe, gdyby nie było LOT? Jakich wspólnych kroków/projektów nie udało się zrealizować? Czy dzięki LOT jest możliwe efektywniejsze prowadzenie promocji turystycznej
- Jakie działania/zmiany organizacyjne czekają w najbliższej przyszłości GOT i PLOT?
Wnioski ogólne:
– kluczowym czynnikiem rozwoju miejskich organizacji turystycznych oraz wzmacniania relacji między nimi a władzami miasta jest zaufanie, narastające poprzez stopniowe potwierdzanie swoich kompetencji przez miejskie LOT oraz ich zwiększającej się wiedzy eksperckiej,
– niezależnie od genezy powstania miejskich LOT, ich przejście na profesjonalny poziom funkcjonowania wiąże się ze świadomym podejmowaniem ryzyka przez zarząd miasta w zakresie przenoszenia kompetencji z zakresu zarządzania turystyką do LOT,
– istotnym elementem fukcjonowania nowoczesnej miejskiej lokalnej organizacji turystycznej jest zarządzanie relacjami członkowskimi. Na pewnym etapie rozwoju organizacji następuje weryfikacja rozwoju ilościowego na rzecz rozwoju jakościowego struktury członkowskiej i przejście do indywidualnych relacji partnerskich i łączenia zasobów.
Sieciowa współpraca w sektorze MICE na rzecz organizacji spotkań i wydarzeń
O tym, jak współpracować w branży MICE, aby zrealizować niezapomniane i przynoszące zyski wydarzenie oraz jak tworzyć lokalne, silne sieci biznesowe w branży MICE rozmawiali Andrzej Hulewicz (viceprezes Mazurkas Travel Poland), Anna Jędrocha (prezes SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce), Jan Mazurczak (szef Poznań Convention Bureau), Przemysław Trawa (prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich), Łukasz Wysocki (Gdańsk Convention Bureau). Moderatorzy: Natalia Piechota, Marcin Olszewski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Dyskutowane tematy:
- Czy można wyróżnić niezbywalne role i kompetencje kluczowych graczy w triadzie w zakresie pozyskiwania wydarzeń? Czy i jakie powinny być granice działań indywidualnych oraz zasady wzajemnego nakładania się tych działań?
- Czego PCO oczekują od CB/władz miasta? Jakie są największe grzechy PCO i dostawców miejsc z punktu widzenia PCO/władz miasta?
- Jakie powinny być granice dopuszczalnego zaangażowania CB/władz miasta w proces pozyskiwania wydarzenia? Czy władze miasta powinny bezpośrednio dofinansowywać wydarzenie?
- Jak zminimalizować przeciwstawne interesy poszczególnych usługodawców podczas organizacji wydarzenia? Jak godzić różne (a często sprzeczne) interesy tych podmiotów? Współpraca PCO – dostawca miejsca – hotelarze – przewoźnicy.
- Jakie są kluczowe momenty (działania) w procesie bidowania, na które można oddziaływać poprzez wspólne działania? Jaka powinna być rola stowarzyszeń branżowych oraz środowiska akademickiego na etapie pozyskiwania wydarzeń pozyskiwania wydarzeń?
- Czy polska branża spotkań jest dojrzała, aby tworzyć silne marki lokalne? Jaka powinna być rola stowarzyszeń branży spotkań w tworzeniu marki Polski i marek miast na międzynarodowym rynku spotkań?
- Czy polskie miasta mogą sobie pozwolić na kształtowanie własnego portfela wydarzeń, zgodnego ze specjalizacją gospodarczą miasta, czy muszą wykorzystywać każdą szansę na ich zdobycie?
Nowe wyzwania ROT: w jaki sposób zarządzać transregionalnymi projektami – szlakami tematycznymi?
O nowej roli ROT jako współkreatorów projektów transregionalnych oraz członków nowych form współpracy: ponadregionalnych organizacji turystycznych i klastrów turystycznych. Swoimi doświadczeniami dzielili się: prezes Jacek Kowalczyk i wicedyrektor Jarosław Panek (Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego), prezes Tomasz Wiktor i dyrektor Ewa Przydrożny (Wielkopolska Organizacja Turystyczna) oraz Wicedyrektor Agnieszka Rzempała-Chmielewska (Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie). Moderator: Piotr Zmyślony, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Dyskutowane tematy:
- Geneza i motywy powstania wielkich transregionalnych sieciowych produktów turystycznych: Wielka Pętla Wielkopolski oraz Szlak Piastowski w Wielkopolsce oraz GreenVelo w Polsce Wschodniej.
- Kluczowe wyzwania wspomnianych produktów sieciowych, czynniki sukcesu, kamienie milowe w ich tworzeniu. W jaki sposób buduje się partnerstwo z innymi partnerami (siostrzanymi zarządami województw, ROT)?
- Jakie działania się nie udały, z jakimi jest nadal problem? Jak można je rozwiązać?
- Formuła organizacyjno-prawna koordynatora projektu sieciowego – zagrożenia z punktu widzenia władz województwa oraz ROT.
- Czy powinien być wyodrębniony specjalny rodzaj organizacji turystycznych – transregionalne/sieciowe organizacje turystyczne?
Wnioski ogólne:
– dużym wyzwaniem jest prowadzenie jednoczesnej fazy inwestycyjnej i promocyjnej realizacji projektu (przy braku doświadczenia ROT w tym zakresie),
– najbardziej kluczowym wyzwaniem jest stworzenie podmiotu zarządzającego projektami i doprowadzenie do fazy komercjalizacji produktów, co z uwagi na dużą skalę projektów oraz charakter rynków docelowych jest dużym wyzwaniem,
– w świetle doświadczenia zdobytego z realizacji trzech projektów o charakterze liniowym konieczne jest stworzenie poradnika na temat budowania i promocji ponadregionalnych szlaków tematycznych, skierowanych do ROT, LOT i innych NGO.
Fot. Natalia Piechota, Poznań Convention Bureau, Marta Bujak.