PUBLIKACJE, SPOTKANIA WYDARZENIA

Branża spotkań w Krakowie 2015 [raport]

Jadwiga Berbeka, Krzysztof Borodako, Agata Niemczyk, Renata Seweryn, Piotr Zmyślony

Kraków – lider wzrostu na polskim rynku branży spotkań

W ostatnich trzech latach Kraków stał się najdynamiczniej rozwijającym się dużym ośrodkiem konferencyjnym w Polsce. W tym znaczeniu można określać go jako lidera wzrostu polskiej branży spotkań i wydarzeń biznesowych. Potwierdzają to dane podażowe i popytowe pochodzące z krajowych i międzynarodowych raportów branżowych. 

Rok 2015 zakończył się liczbą 5347 spotkań i wydarzeń, o ponad 55% większą w porównaniu do 2013 roku oraz 35% większą w porównaniu do roku poprzedniego. To drugi – za Warszawą – wynik w Polsce (Raport PCB 2016), jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że w Warszawie 75% z ponad 13 tysięcy eventów stanowią wydarzenia korporacyjne i motywacyjne (najczęściej małe lub średnie pod względem liczby uczestników), okazuje się, że w Krakowie, niekorzystającym ze statusu stolicy oraz głównego węzła lotniczego w kraju, odbywa się najwięcej konferencji i kongresów. Zorganizowano ich tutaj 3651 (o 50% więcej w porównaniu do roku poprzedniego), natomiast w Warszawie 3258, w Gdańsku – 1736, w Poznaniu – 1648, a we Wrocławiu – 1293.

krk-branza-spotkan-2015-liczba

Wszystkie spotkania i wydarzenia biznesowe odbywające się w Krakowie przyjęły ponad 900 tysięcy uczestników. To wynik niemal dwa razy większy od danych za 2014 rok. Największą liczbę gości (54%) gromadzą targi oraz konferencje i kongresy (33%), najczęściej w miesiącach wiosennych i jesiennych, co jest naturalne dla rynku turystyki biznesowej. Status wiodącego ośrodka turystyki biznesowej powoduje, że organizowane są w Krakowie spotkania i wydarzenia różnych branż, w tym najwięcej z szeroko pojętego segmentu handlowo-usługowego.

Nieznacznie zmalała przeciętna długość pobytu, zarówno w odniesieniu do spotkań i wydarzeń krajowych (1,66 dnia, zmniejszenie o 9%) oraz imprez o charakterze zagranicznym (2,21 dnia, zmniejszenie o 7%). Efekt ten rekompensuje wzrost liczby spotkań i wydarzeń.

Umacnia się podaż usług hotelowych i konferencyjnych. Składają się na nią: 29 hoteli o najwyższym biznesowym standardzie, oferujących 3849 pokoi oraz 154 obiekty (o 4 więcej w porównaniu do poprzedniego roku) oferujące 644 sal na organizację spotkań i wydarzeń o łącznej pojemności 93 935 miejsc.

Co czwarte spotkanie i wydarzenie biznesowe odbywające się w Krakowie ma charakter międzynarodowy, statystycznie co trzeci uczestnik przyjechał z zagranicy. Międzynarodowy potencjał Krakowa na rynku konferencyjnym potwierdza ranking International Congress & Convention Association (ICCA). Jest on tworzony na podstawie liczby imprez migrujących, organizowanych na całym świecie przez stowarzyszenia międzynarodowe, a więc takich, które za każdym razem miasto musi przyciągnąć, przygotowując ofertę bardziej atrakcyjną od swoich konkurentów z całego świata. W ciągu trzech ostatnich lat Kraków awansował w rankingu ICCA aż o 30 pozycji, zajmując obecnie 49. miejsce na świecie. Przeciętnie co roku w Krakowie organizuje się o 10 międzynarodowych kongresów więcej niż w roku poprzednim. W 2015 roku zanotowano ich aż 54, a więc o 70% więcej niż w 2013 roku. Trzeba dodać, że polski lider w tym rankingu – Warszawa – największą liczbę konferencji zanotował w 2013 roku, kiedy odbyło się ich 65. Natomiast w ostatnim roku było ich o 3 mniej. W innych dużych ośrodkach konferencyjnych – Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu – nie przekroczono liczby 20 międzynarodowych kongresów.

Umacnianie statusu wiodącego ośrodka konferencyjnego w kraju oraz budowanie międzynarodowej pozycji konkurencyjnej w oparciu o nowoczesną podaż oraz ponadprzeciętną atrakcyjność turystyczną wzmocni wpływ branży spotkań na gospodarkę Krakowa w najbliższych latach.


branza-spotkan-w-krakowie-2015

Branża spotkań w Krakowie 2015 / The meetings industry in Kraków [pełny raport – PDF]

Zleceniodawca: Urząd Miasta Krakowa Wydział Promocji i Turystyki, Krakow Convention BureauWykonawca: Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Zespół autorski: dr hab. Jadwiga Berbeka, prof. UEK, dr hab. Krzysztof Borodako (kierownik zespołu), dr hab. Agata Niemczyk, dr hab. Renata Seweryn, prof. UEK, dr hab. Piotr Zmyślony.

Opracowanie graficzne: Jarosław Szczurek Good-Art


Inne raporty: Poznań | Warszawa

Zwykły wpis

2 myśli w temacie “Branża spotkań w Krakowie 2015 [raport]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s