Natalia Latuszek
Turystyka biznesowa, określana też jako branża spotkań lub sektor MICE, jest jedną z dynamicznie rozwijających się form turystyki i sektorów gospodarki [Comas i Moscardo 2005; ICCA 2010; Spiller 2002; Weber i Ladkin 2003]. Ważnym elementem tej sfery działalności są aktywności związane z organizacją konferencji międzynarodowych w określonym regionie, które wymagają zaangażowania wielu różnych podmiotów [Zmyślony, Leszczyński 2014] nie tylko na etapie realizacji przedsięwzięcia, lecz także w fazie ubiegania się o prawa do goszczenia wydarzenia [UNWTO i ETC 2015]. Na obu etapach istotnym aktorem może być convention bureau jako instytucja wspierająca rozwój lokalnej branży spotkań [Getz, Anderson, Sheehan 1998]. Jej podstawowa rola w regionie często jednak nie jest w pełni jasna [zob. Wang 2008] ze względu na różnorodne aktywności, które ten podmiot może podejmować, czy też formy organizacyjne, jakie może przyjmować.
W związku z tym przedmiotem rozważań zawartych w artykule był zakres działalności convention bureau. Z kolei celem badania było określenie, czy zadania tych podmiotów różnią się w zależności od form organizacyjnych, według których funkcjonują convention bureaux. Analizie poddano oceny ważności i stopnia realizacji zadań badanych podmiotów, dokonane przez osoby zarządzające convention bureaux. Ankietę internetową przeprowadzono wśród 9 polskich (na początku 2017) i 73 zagranicznych respondentów (w połowie 2016 r.). Ocenie podlegało 12 zadań convention bureaux, wskazanych na podstawie analizy literatury.
Latuszek, N. (2017). Znaczenie formy organizacyjnej convention bureaux dla ich działalności w miastach, Przedsiębiorczość i Zarządzanie, t. XVIII, z. 8, cz. III, s. 153-167 [PDF].