POLITYKA TURYSTYCZNA, ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ

ROT i LOT a europejskie DMO: 5 tez do dyskusji

Piotr Zmyślony | 17 października 2016

Jednym z wiodących tematów dyskusji prowadzonych podczas zakończonego w piątek Kongresu Turystyki Polskiej był zakres potencjalnych modyfikacji systemu organizacyjnego turystyki funkcjonującego w wydaniu regionalnym i lokalnym od 2001 roku. Na potrzeby debaty prowadzonej przeze mnie podczas sesji pt. ROT i LOT a europejskie Destination Management Company i Destination Management Organisation w ramach bloku tematycznego „Zarządzanie promocją turystyczną” sformułowałem pięć poniższych tez do dyskusji.

1. Ewolucja zamiast rewolucji.

Mimo nadal występujących i trudno rozwiązywalnych problemów formalno-prawnych, finansowych i instytucjonalnych funkcjonowania ROT i LOT, nie ma obecnie merytorycznych i instytucjonalnych podstaw do zasadniczej zmiany formuły organizacji turystyki w Polsce.

2. Konieczność wzmocnienia systemu.

Każdy region ma swoją specyfikę działania, tym niemniej konieczne jest bardziej jednoznaczne zdefiniowanie zadań poszczególnych szczebli organizacji turystycznych, aby odpowiadały one ich naturalnie zróżnicowanym rolom i warunkom działania zaobserwowanym w toku 15-letniej ewolucji systemu POT–ROT–LOT.

3. Przejrzyste zasady członkowskie.

Drogą do wzmocnienia skuteczności ROT i LOT jest sprecyzowanie zasad członkowskich dotyczących wszystkich typów interesariuszy oraz ich wzajemnych relacji. Oddziaływanie niesformalizowanych regulacji jest w tym zakresie nieskuteczne. Kwestie, które należy rozwiązać w najbliższej przyszłości, dotyczą: obowiązkowego członkostwa przedsiębiorstw, obowiązkowego wspierania LOT przez ROT oraz realizacji działań wykraczających poza obszar funkcjonowania organizacji.

4. Różne kierunki ewolucji.

ROT będą w przyszłości ewoluowały w kierunku agencji marketingu terytorialnego władz regionalnych [kreowanie silnych marek terytorialnych] oraz zarządzania korporacyjnego. LOT będą w przyszłości ewoluowały w kierunku koordynatorów sieciowych (markowych) produktów turystycznych [specjalizacja produktowa] oraz zarządzania społecznościowego. Tylko organizacje turystyczne w miastach metropolitalnych będą miały odpowiedni potencjał do funkcjonowania według formuły korporacyjnej oraz tworzenia własnych DMC.

5. Nowoczesne technologie zmienią świat ROT i LOT.

Kwestia zakładania lub przekształcenia się w DMC będzie w najbliższej przyszłości tracić na znaczeniu z powodu silnie rozwijającego się pakietyzowania dynamicznego oraz wirtualnego planowania wycieczek przez nabywców. Działania DMO (ROT i LOT) będą skupiały się na ułatwianiu dostępu niż działaniach sprzedażowych.

Powyższe tezy miały rozbudzić dyskusję, nie są rekomendacjami uczestników Kongresu. Na ostateczne sformułowanie tych drugich czekamy. Wszyscy rozmówcy byli jednak zgodni – nie ulega wątpliwości, że modyfikacje są konieczne. Po 15 latach dojrzeliśmy, żeby poprawić funkcjonowanie systemu POT-ROT-LOT.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s