MiASTA I TURYSTYKA, PUBLIKACJE, ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ

Poznański Barometr Turystyczny: raport 2013

Piotr Zmyślony | 26 sierpnia 2014 | aktualizacja 27.08.2014

IMG_3155

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna opublikowała pierwszy raport na temat kondycji turystyki w w aglomeracji poznańskiej przygotowany w całości na podstawie danych zebranych w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego. Publikacja jest przygotowana dla członków PLOT i na potrzeby marketingu B2B. Nie będę tego ukrywać: czuję radość z domieszką dumy i wzruszenia.

Rok 2013 to pierwszy pełny rok funkcjonowania Barometru. Raport, opublikowany w wersji elektronicznej na stronie Poznan.travel, jest podzielony na siedem części. W pierwszej pokazujemy dane dotyczące frekwencji turystów w punktacj informacji turystycznej – 510 tysięcy osób, w tym 250 tys. turystów krajowych, 100 tys. zagranicznych (34% Niemców, 18% Brytyjczyków i 15% Hiszpanów) oraz 160 tys. mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Na kolejnych stronach dostępne są statystyki dotyczące obiektów noclegowych, muzeów i atrakcji biletowanych, Centrum Kultury Zamek, lotniska Ławica oraz Term Maltańskich. W ostatniej części publikujemy dane pochodzące z badań ankietowych turystów realizowanych w ramach akcji Poznań za pół ceny za rok 2013 oraz podsumowanie wyników z lat 2008-2013.

RAPORT W WERSJI PDF – STRONA POZNAN.TRAVEL

barometr

Czym jest PCB?

Koncepcja funkcjonowania Poznańskiego Barometru Turystycznego (PBT) jest prosta – skuteczne zarządzanie turystyką w mieście wymaga przede wszystkim wiedzy, czym zarządzać. A wiedza na temat stanu turystyki jest rozproszona pomiędzy wiele przedsiębiorstw i instytucji, zatem konieczne jest stworzenie narzędzia umożliwiającego jej gromadzenie, przetwarzanie, syntetyzację i dalsze udostępnianie. Podstawową zasadą (i kluczowym warunkiem powodzenia) funkcjonowania PBT miała być dobrowolność uczestnictwa w systemie, połączona z zasadą interaktywności – zapłatą za udostępnienie informacji dotyczących własnej działalności jest udostępnienie przetworzonej, zsyntetyzowanej i zindywidualizowanej informacji w postaci porównania wyników własnej działalności ze średnimi wynikami uzyskiwanymi w danej grupie podmiotów.

Cechami efektywnego zintegrowanego systemu informacji turystycznej na szczeblu miasta powinny być: interaktywność, dobrowolność udziału, powszechność udziału, wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych, wiarygodność i aktualność danych, spójność i elastyczność organizacyjna.

PBT ma docelowo składać się z trzech modułów: statystyk podażowych, wyników badań ruchu turystycznego oraz pogłębionych analiz statystycznych i marketingowych.

PCB 2008-2014

Wszystko zaczęło się od pracy Blanki Szpadzińskiej na temat systemu zarządzania informacji turystycznej we Francji. Zainspirowała mnie koncepcją bazowego trójkąta informacji turysta-przedsiębiorca turystyczny-punkt informacji turystycznej, którego opisaliśmy we wspólnym artykule w Swiecie Marketingu. I pojawiła się idea – stworzyć taki zintegrowany system zarządzania informacją turystyczną i marketingową oraz monitoringu zjawisk turystycznych w Poznaniu. W listopadzie 2008 roku przekazałem Janowi Mazurczakowi z PLOT koncepcję Poznańskiego Barometru Turystycznego. 35-stronicowe opracowanie pisałem przy współpracy z Blanką i Janem, ponadto konsultowałem pomysły z Krzysztofem Węcelem i Marcinem Olszewskim z Uniwersytetu Ekonomicznego i Hubertem Gonerą z landbrand (jeszcze raz dziękuję!). Na pierwszej stronie umieszczony został formalny dopisek „zleceniodawca projektu: PLOT”, chociaż nikt koncepcji nie zlecał, ona po prostu powstała.

Koncepcja została przekazana PLOT, została przychylnie powstała przez magistrat, i nic się nie działo, co normalne przy projektach, o które nikt nie prosił, szczególnie, że jego realizacja wymagała stworzenia programu komputerowego, który kosztuje. W 2009 ze studentami z seminarium Turystyka miejska zrealizowałem dwa badania, które zostały ogłoszone jako pierwsze efekty działania PCB, na resztę nie było pieniędzy. I myślałem, że nic z tego nie będzie.

Przełomem okazał się rok 2012. Dzięki staraniom Jana Mazurczaka PBT został wpisany jako projekt kluczowy do organizacji EURO 2012 w Poznaniu, co zapewniło finansowanie, poza tym nastąpiły zmiany organizacyjne w PLOT. Koncepcję formalnie pozyskało Wydawnictwo Miejskie Posnania, które zamówiło system komputerowy, a PLOT stała się administratorem i licencjobiorcą Barometru. Przy uruchomieniu PBT brała udział Natalia Piechota, która z Janem Maurczakiem przekonywała hotelarzy, żeby weszli do systemu, który zaczął działać od czerwca 2012 roku. W 2013 uproszczono system, zarówno w odniesieniu do zakresu gromadzonej informacji (okazało się, że hotele nie chcą przekazywać wielu informacji, które uważają za tajne, moim zdaniem przesadzają), jak i rozwiązań technicznych i graficznych.

Obecnie w systemie zarejestrowane są 63 podmioty. Barometr rośnie, system wzbogacono o część poświęconą turystyce biznesowej. Pojawią się także badania ankietowe turystów, które określą ich profil, portfel wydatków, rozpoznawalność atrakcji turystycznych, itp. Kolejny raport PLOT opublikuje w kwietniu 2015 r. Będzie w nim możliwe przedstawić dane w taki sposób, jaki determinuje nazwa barometr, a więc w odniesieniu do danych z roku poprzedniego.

A jednak!

Na zakończenie: a jednak działa! Te 6 lat, które upłynęły od momentu stworzenia koncepcji, to czas intensywnego rozwoju koncepcji zarządzania turystyką nie tylko w Poznaniu, ale w całej Polsce. Tyle pewnie musiało minąć, to sfera działań, w której nic nie przychodzi szybko. PBT to pierwszy miejski system monitorowania gospodarki turystycznej, który ma charakter kompleksowy. Może jest jeszcze niekompletny, ale będzie rósł. Poza tym to dowód, że współpraca nauki z instytucjami branżowymi może przynosić praktyczne rezultaty. Dlatego radość, duma i wzruszenie. Idę otrzeć łzę…

Zwykły wpis

Jedna myśl w temacie “Poznański Barometr Turystyczny: raport 2013

  1. Pingback: Turystyka w Poznaniu i Metropolii Poznań 2013-2015: Poznański Barometr Turystyczny | turystyka w mieście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s