RECENZJE RELACJE, SPOTKANIA WYDARZENIA, ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ

[recenzja] Zarządzanie organizacjami convention bureaus

Krzysztof Celuch
Zarządzanie organizacjami convention bureaus: organizacja, marketing
Wydawnictwo Adam Marszałek
Toruń 2022

Warto zanotować: właśnie ukazała się książka na temat branży spotkań napisana w języku polskim. Jest to niezwykle rzadkie wydarzenie, więc cieszę się, że mogłem się do niego przyczynić jako recenzent. Monografia Zarządzanie organizacjami convention bureaus: organizacja, marketing autorstwa Krzysztofa Celucha jest kompleksowym kompendium zarządzania convention bureaus. Przez wszystkie strony książki przenika oczywista, jednak rzadko uświadamiana, a zatem odświeżająca teza – zarządzanie organizacjami convention bureaus jest na relacjach oparte, jest na nie ukierunkowane i jest nimi napędzane, zarówno w wymiarze międzyorganizacyjnym, jak i międzyludzkim.

Mimo że dwóm dekadom rozwoju polskiej branży spotkań towarzyszyły coraz liczniejsze publikacje o charakterze naukowym i branżowym, mające na celu zrozumienie złożoności tej działalności, dotąd nie powstała pozycja w sposób syntetyczny podejmująca problematykę zarządzania convention bureau, łącząca orientację zewnętrzną (rola i funkcje convention bureau na regionalnym i krajowym rynku spotkań i wydarzeń) oraz wewnętrzną (zarządzanie marketingiem i personelem biura convention bureau).

Atutem książki jest praktyczny charakter wynikający z doświadczenia Autora, który miał i nadal ma niebagatelny wpływ na dynamikę rozwoju polskiej branży spotkań. W efekcie nawet wtedy, gdy wyjaśnia on kwestie teoretyczne, selekcjonuje treści istotne z punktu widzenia zarządzania convention bureau. Nie zamęcza on czytelniczek i czytelników rozbudowanymi rozważaniami teoretycznymi z niekończącym się łańcuchem przypisów literaturowych. Wiele fragmentów wydaje się być pisane przez Autora „z głowy”, na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji, co w tym wypadku jest wiarygodne i uzasadnione. W efekcie książka dostarcza skondensowaną i użyteczną wiedzę zarządczą.

Monografia ma klasyczny układ, składa się z siedmiu rozdziałów. Użytkowy charakter książki podkreślają wypowiedzi menedżerów zarządzających convention bureau z całego świata, które przeplatają zasadnicze treści w każdym rozdziale. Dynamizują one treść, ale także stanowią jej uwiarygodnienie oraz uszczegółowienie w formie opinii dotyczących istoty,  wyzwań oraz przyszłości convention bureau oraz najbardziej emocjonujących projektów, którymi zajmowali się rozmówcy Autora. Do tego należy dołożyć bogaty zestaw studiów przypadków kampanii marketingowych podejmowanych przez convention bureau w ostatniej dekadzie.

Polecam tą książkę praktykom działającym w branży, jak i słuchaczom studiów wyższych oraz uczestnikom szkoleń z zakresu zarządzania spotkaniami i wydarzeniami. Znajdzie ona także zainteresowanie wśród osób zajmujących się funkcjonowaniem branży spotkań, turystyką biznesową, ekonomiką regionów oraz zarządzaniem miastami.


Zapis bibliograficzny recenzowanej publikacji:
Celuch K., 2022, Zarządzanie organizacjami convention bureaus: organizacja, marketing, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.

Opis książki na stronie wydawnictwa

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s