SEMINARIUM MIEJSKIE

Niech żyje kontent! czyli blogi studentów Gospodarki Turystycznej UEP

Piotr Zmyślony | 15 maja 2016

111

Twórz kontent, nie kopiuj! Kreowanie autorskiej treści w internecie nie boli, a może być fajnym zajęciem. No i daje satysfakcję, mimo że pracy jest przy tym wiele. To wszystko widzę, jak czytam blogi prowadzone przez studentów kierunku Gospodarka Turystyczna prowadzonym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. To już drugi rok, gdy zajęcia Przedsiębiorczość elektroniczna w turystyce przenikają na platformę wordpress. To jeden z warunków zaliczenia, ale okazuje się, że blogi są trwalsze niż jeden semestr.

Wróćmy do przesłania. To czuje każdy, kto zagląda do mediów społecznościowych – narastające zjawisko bicia piany treściwej, czyli irytującego i masowego udostępniania i kopiowania już wyprodukowanych tekstów. Najczęściej posty-klony wrzucane są bez żadnego komentarza lub z przepisanymi zdaniami z pierwotnego artykułu, do którego odsyłają. Nie trzeba się znać, nie trzeba mieć własnego zdania, wystarczy udawać. Po paru razach czytelnik zdaje sobie sprawę, że po drugiej stronie linku siedzi nie twórca wiedzy, ale taki sam jej odbiorca, równie zainteresowany tematem i zaglądający na te same strony, ale nietworzący wartości dodanej. Takie pseudostrony i blogi są po prostu nudne.

Tu jest inaczej. Oni tworzą prawdziwy kontent, treści są autorskie, przekazują wiedzę, mają własne zdanie i rekomendują wybrane przez siebie atrakcje. Publikują minimum pięć postów tygodniowo, wywiady, fotorelacje, materiały video.

W tym roku blogi są prowadzone grupowo, każda grupa ćwiczeniowa dowodzi jednym blogiem. Mamy dwa, wymienione w kolejności losowej.

Kieszeń studenta

cropped-13006558_918440698225290_2628783313934482171_n

Nazwa wyjaśnia tematykę. Wiadomo, że studenci prawie wszystkie pieniądze wydają na zakup podręczników i ksera artykułów. Trzeba sobie radzić, zatem oni (tu spis autorów, podzieleni w grupy tygodniowe) podpowiadają, jak jak zwiedzać, zjeść i bawić się w Poznaniu i okolicach jak najniższym kosztem. Nienażarci, więc zaczęli bloga śniadaniem, ostatni (ale nie ostateczny) wpis to videorelacja ze zwiedzania parku Wilsona i palmiarni. Wpisy są podzielone na kategorie: jedzenie, rozrywkę, zwiedzanie, kulturę i aplikacje. Piszą o poznańskich rowerach miejskich, Poznaniu za pół ceny, dobrej i taniej pizzy, teatrach, plażach, piwie (to temat obowiązkowy w tym gronie), Bramie Poznania, aplikacjach językowych, systemach zniżkowych. Znajdziecie tu wywiady z Patrycją Wyciszkiewicz, czyli naszą ulubioną lekkoatletką, Kasią Apostoluk, organizatorką Integraliów i Juwenaliów czy Wojciechem Lorkiem, przedstawicielem Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Ja lubię videopost o tym, jak zwiedzać Poznań wykorzystując dynamiczną wyszukiwarkę Poznan.travel. Poza tym: dobre zdjęcia na Instagramie, linki do bloga Facebooku.

POZNAŃtej

Screen Shot 2016-05-15 at 01.44.25

Nazwa wyjaśnia miejsce. To blog o Poznaniu. Autorzy podzielili się na kategorie: polityczny poniedziałek komentuje strategiczne kwestie rozwoju turystyki, od wyboru nowego prezesa POT do założeń nowej strategii miasta Poznania. Tajemniczy wtorek odkrywa kolejne dzielnice Poznania: Łazarz, Wilda, Śródka, Jeżyce i Rataje. Nowoczesna środa rekomenduje świat ICT, ja lubię ten wpis o nowoczesnych rozwiązaniach w hotelach. Kulturalny czwartek to ekipa krytyków kultury, przeprowadzili wywiad z Dariuszem Cichoszem, działaczem Generatora Malta oraz koordynatorem działań w Społecznym Ogrodzie Wilda, byli na wykładzie Marka Nowaka z Instytutu Socjologii UAM na temat funkcjonowania kamienic poznańskich. Rekreacyjny piątek wypoczywa aktywnie, biegając, skacząc, leżąc na plaży i chodząc na majówkę. Biznesowy weekend zdaje relacje m.in. z imprez targowych i konferencji branżowych. Instagram pełen zdjęć, Facebook pełen linków.

Poza tegorocznymi blogami muszę napisać jeszcze o ubiegłorocznych, ponieważ okazało się, że życie bloga nie musi kończyć się na wpisaniu oceny w indeksie elektronicznym. W poprzednim roku było ich więcej, do dziś – z różną częstotliwością – działają trzy.

Turystyka alternatywna

Screen Shot 2016-05-15 at 02.30.36

Blog prezentujący gamę alternatywnych pomysłów na turystykę. Główne motto to dwa słowa: „Bądź oryginalny!”. Przeczytacie tam o tym, jak kreatywnie i oryginalnie poznawać świat. Prowadzi go czterech autorów: Paweł Gont, Jakub Borucki, Adrianna Maciejak i Aleksandra Kuszyńska. Niektórzy już nie studiują na kierunku Gospodarka Turystyczna, ale to co, blog nadal działa, głównie za sprawą Jakuba, który najnowszy wpis zawiesił 6 maja, nablogował o dwóch dniach w mieście papieża, koloseum i spaghetti. A wcześniej o wpływie zamachów terrorystycznych na turystykę międzynarodową.

Pyrlandia w kalejdoskopie

Screen Shot 2016-05-15 at 11.44.21

Wiadomo, też o Poznaniu i okolicach. Prowadzony przez trójkę autorów: Małgorzatę Garwacką, Kingę Jankowiak i Jakuba Raczyńskiego. Ten blog przedostał się z blogosfery do świata mediów tradycyjnych za pośrednictwem magicznych drzew, które zaciekawiły dziennikarzy i przestraszyły urzędników. Też przeżył czas zajęć, ale krócej – ostatni wpis datowany jest na sierpień zeszłego roku. Specjalizowali się w zagadkach, lokalnych atrakcjach i Lechu Poznań. Obecnie rzadko dokonują wpisów, za to często wrzucają foty na insta.

Smart Tourist – Świadomy Turysta

Screen Shot 2016-05-15 at 02.29.38

Ten blog także nadal wisi w necie. Poruszał ciekawe, praktyczne kwestie. Świadomy Turysta to osoba podróżująca bezpiecznie, świadoma swoich praw i obowiązków oraz „na czasie” z udogodnieniami, które serwuje nam doba Internetu i globalizacji. I autorki wyjaśniały praktyczne kwestie związane z podróżami: jak wziąć  w podróż zwierzaka, jak zdobyć wizę do poszczególnych krajów, jakie są różnice kulturowe, jakie prawa ma pasażer samolotu itp.

Podsumowując, studenci to blogowa klasa kreatywna. A ja uwielbiam czytać, co ma do powiedzenia klasa, która kreuje, nie powiela kontent.


Więcej o kierunku Gospodarka Turystyczna na Wydziale Gospodarki Międzynarodowej w Poznaniu: folder | informacje szczegółowe

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s