Zarządzanie w turystyce kulturowej, Armin Mikos von Rohrscheidt [recenzja]

Pojawiła się duża szansa na to, że badacze, studenci i praktycy turystyki nie będą wspominać roku 2020 wyłącznie przez pryzmat pandemii koronawirusa. W maju nakładem Wydawnictwa Naukowego Bogucki ukazało się dzieło pt. „Zarządzanie w turystyce kulturowej” autorstwa Armina Mikosa von Rohrscheidt, które należy traktować jako pokrzepienie naukowych umysłów oraz doradcze wsparcie biznesowe w dobie kryzysu, a w dłuższej perspektywie jako dowód silnej kondycji myśli zarządczej powstałej na styku kultury i działalności turystycznej.

Książka podzielona jest na dwa tomy. Pierwszy, noszący podtytuł „Konteksty, koncepcje, strategie” ma objętość 652 stron maszynopisu wydawniczego (bez bibliografii, której osobno dla tego tomu nie wyodrębniono), w tym 22 ryciny, sześć obszernych tabel oraz 22 wyodrębnione graficznie studia przypadków. Drugi tom, zatytułowany „Obszary, relacje, oferta” ma objętość 654 stron maszynopisu wydawniczego, w tym 29 rycin, pięć tabel i 53 wyodrębnionych graficznie studiów przypadku.

Zarządzanie w turystyce kulturowej AMvR

Recenzowane opracowanie ma rzadko spotykany charakter, który w pewnym stopniu tłumaczy jego objętość. Pierwszy tom należy traktować jako monografię naukową o charakterze teoriopoznawczym, w której Autor przedstawia genezę i podstawy teoretyczne, zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz strategie zarządzania w turystyce kulturowej. Drugi tom pełni funkcję podręcznika akademickiego oraz poradnika dla praktyków zajmujących się analizowanym obszarem działalności na różnych szczeblach i w różnych zakresach. Tak różnorodne grono odbiorców i połączenie formy naukowej z dydaktyczną niesie wiele wyzwań, począwszy od decyzji odnośnie zakresu dokonywanej syntezy, stosowane metody badawcze, po przyjętą formę języka i szatę graficzną.

(…)

Na pewno nie jest to pozycja do przeczytania „jednym tchem”, nawet biorąc pod uwagę obecny czas koronawirusowej kwarantanny. Nikt bowiem na świecie nie ma tak dużej wydolności płuc. Biorąc pod uwagę obszerność monografii nasunął mi się pomysł na jej promocję. Otóż, Wydawnictwo w porozumieniu z Autorem mogłoby zaproponować specjalny dyplom oraz nagrodę osobie, która przeczyta ją jako zamknięte dzieło, tj. w całości i bez przerw na inne lektury książkowe.

(…)

Książka ma charakter totalny i ma szansę stać się w polskim środowisku badaczy turystyki kulturowej opracowaniem fundamentalnym i „kamieniem milowym” w odniesieniu do dalszych badań. Nie mam wątpliwości, że każdy autor, który podejmie się badań nad jakąkolwiek sferą zarządzania w turystyce kulturowej będzie czuł się w obowiązku ustosunkować się do zawartych w niej koncepcji i postulatów. Dlatego też, z pełnym przekonaniem rekomenduję ją badaczom, studentom oraz organizatorom i zarządcom obiektów turystyki kulturowej jako oryginalną lekturę o wysokiej wartości poznawczej.

Piotr Zmyślony, Poznań, 25 maja 2020 roku

PS. Wpis zawiera fragmenty recenzji, która zostanie opublikowana (jeśli zostanie przyjęta) w jednym z wiodących krajowych czasopism naukowych poświęconych zagadnieniom rozwoju turystyki.


Armin Mikos von Rohrscheidt, Zarządzanie w turystyce kulturowej, tom 1 i 2, Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2020 (sprzedaż).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s